made in eu

Jan Kříž

titulka.jpgNarození: 1996
Bydliště: Brno

Studuje na sportovním gymnáziu v Brně. Dělal lehkou atletiku a závodně i plaval. S lezením začal v 9 letech. Trénuje s mladší sestrou Hanou a starší Evou, které se lezení věnují také (závodně obtížnost i rychlost). Mají společný domácí team, navzájem se podporují a motivují k nejlepším výkonům. Z lezeckých disciplín si vybral Rychlolezení.

V roce 2010 se probojoval do české reprezentace v rychlosti i obtížnosti. O rok později již figuroval na čele evropských tabulek v rychlostím lezení.

Jak sám Honza říká: „Rychlostní lezení je disciplína, která spojuje rychlost, sílu i vytrvalost, překonáváš časové rekordy, bojuješ, a to se mi líbí. Musíš být soustředěný na každý pokus, protože každé kolo závodu je vyřazovací. Prohraješ duel, nepostupuješ dál a končíš. Když vyhraješ, postupuješ a dostáváš se dál, do dalších kol. Pokud to vše vyjde, jdeš až do finále.

2_M_234.jpg

5_M_350.jpg

„Mám samozřejmě rád i skalní lezení a bouldering, ale není tolik času, kolik bych na zvládnutí toho všeho, co mě baví, potřeboval. Dnes, když je čas, tak si rád zaběhám, vyjedu na kole, zaplavu, zažongluju, zaboxuju. V zimě lyže, běžky, fotím a vytvářím videa ze závodů.“

8_M_350.jpg

9_M_350.jpg

Nejlepší výsledky:

r.2011 Mistrovství světa juniorů Imst 4. místo
r.2011 Evropský pohár juniorů Veliko Tarnovo 1. místo
r.2011 Evropský pohár juniorů Chamonix 2. místo
r.2011 Evropský pohár juniorů Friedrichshafen 3.místo
r.2011 Evropský pohár juniorů Tarnow 2.místo
r.2011 Evropský pohár juniorů Edinburg 2.místo

7_M_234.jpg