made in eu

RED RIVER GEORGE v podání Ondry a Edity

Jak mé, tak i Ondry první lezecké zážitky byly na domácích pískovcových skalách v Tisé, Ostrově a Labáčku. Lezení na písečku se stalo naše nejoblíbenější , a proto jsme se rozhodli okusit sportovní a tradiční lezení na písku na jiném kontinentě než žijeme my, v RED RIVER GEORGE. Red je skvělá oblast s lezením po pevném pískovci, po parádních liniích cest a s bezprostředním používáním maglajzu, vklíněnců a frendů . Nachází se v americkém státě Kentucky. 8. 9. jsme odletěli se společností Britisch airways z Berlína do Londýna a z něj do Washingtonu. Ve kterém jsme sedli na autobus, který nás dovezl do velkého města Cincinnati. Na nádraží čekal náš kamarád David Raška a odvezl nás k sobě domů. Měli jsme možnost, si od rodinky Rašků půjčit jejich druhé autíčko-hondičku, takže jsme tuto nabídku neodmítli. Půjčení auta z půjčovny stojí pěknou pálku! Hned druhý den jsme vyrazili do Redu.

Red River George

Skály nás nesmírně nadchly a lezení bylo skvělé! Skála je tam úplně jiného charakteru než u nás. Více členitá a převislejší. Nikdy jsme takové lezení nezažili… Náš plán byl lézt dva dny za sebou a den odpočinku, o kterém jsme vždy něco podnikli. Navštívili jsme pískovcový most podobný Pravčické bráně, prošli jsme centrum Cinncinati, navštívili Lexinghton-hlavní město Kentucky, grilovali , jeli nakoupit do Stantonu atd.

Red River George

Ondra se rozlezl hned druhý den, mě to trvalo o něco déle. Museli jsme se naučit pořádně sklepávat, když jsme byli oteklí na spadnutí a lézt rychlým tempem. Cesty jsou většinou převislé po všelijakých chytech a pěkně vytrvalostní! Tento zájezd bereme za úspěšný! Oba jsme vylezli svoji nejtěžší cestu a dali spoustu dobrých onsight přelezů.

Red River George

Ondra vylezl cestu The Shocker 8c, kterou přelezl poměrně rychle. Až na nástupový boulder, ve kterém dal cca 20 pokusů, ji vylezl na 5-tý pokus. Cesta byla kolmá po lištách se dvěma těžkými bouldry, takže jeho style. K tomu přidal tři 8b+, Black Gold 8a+ stylem OS a ve stejném stylu Pushin' Up Diasies 8a+, řadu 8a, 7c+,…

Edita Vopatová - Red River George

Mým projektem se stala cesta Ultra Perm 8b (PP). Ta cesta mě tak nadchla, že i když jsem v pokusu spadla, těšila jsem se na další pokus, na ty krásné pohyby a kroky, která tato krasavice skrývala! Když jsem ji vylezla, měla jsem opravdu velikou radost! Další boží cesta byla Kaleidoscope 8a+ PP. Povedli se mi tam pěkné onsighty tří 7c+ a 7céček. A nesmím zapomenout zmínit, že jsem vyvedla svojí první tradiční cestu jenom s pomocí zakládáním frendů! Díky mému instruktorovi, který mě naučil, kam dát jaký frend a vklíněnec…

Edita Vopatová - Red River George, foto:David Raška

Edita Vopatová - Red River George, foto:David Raška

Počásko nám přálo. Za celé čtyři týdny nám sprchlo třikrát, jinak stále azuro. Ze začátku zájezdu panovala vedra, ale po čase přišly ty správné podmínky! Tím, že Kentucky je ve stejném pásmu jako Česko, měli jsme tam také podzim, ale hezký! Bylo nádherně zbarvené listí a k tomu takové počásko, jaké bylo…Úžasné!

Cestou zpátky jsme navštívili Washington. Jenže v centru Washngtonu neměli žádnou úschovnu zavazadel, takže Ondra hlídal a já se šla podívat na Bílý dům, The Treasury Department a National Bank.

A kam příště? To se uvidí. Třeba pro změnu v zimě na hory do Alp.

Edita