made in eu
16.11.2016

Markus Pucher - první ZIMNÍ SÓLO výstup-CERRO POLLONE

5716

Naprostá BOMBA, NESKUTEČNÁ věc, SENZACE!

Myslím, že nebude trvat dlouho a když se řekne PATAGONIE - hned všem naskočí jméno MARKUS PUCHER!

Z rozhovoru s Markusem víme, že PATAGONIE je jeho nejoblíbenější oblast, možná i díky tomu se mu tam tolik daří. 


Patagonie. V posledních měsících to u nás v Directalpine byl asi nejčastěji skloňovaný zeměpisný název. A slova jako „zimní sólo“, „dá to?“ nebo „už je tam?“ následovaly obvykle hned ve stejné větě. O co šlo? O člena našeho test týmu – extrémního sólolezce Markuse Puchera, který do své nejoblíbenější oblasti vyrazil opět prověřit sám sebe. Po předchozích letních sólo výstupech, které mu zaslouženě přinesly celosvětovou slávu, se letos rozhodl pokusit se o první zimní sólo na majestátní Cerro Torre.


Málokdo ví, že stačilo málo a k celé expedici ani nemuselo dojít. Markus si čtyři měsíce před plánovaným odletem těžce poranil koleno a byl rád, že vůbec zvládá alespoň lehké procházky se psem a svými malými dcerkami. Ještě pár dní před odletem prý byl ve stejné kondici jako ony. 

Každopádně 18. srpna nasedl do letadla směr Jižní Amerika a odlétl za svým snem, přestože v té době ještě nevěděl, že se jeho plány nenaplní tak, jak si původně představoval.

Jak tedy celá expedice probíhala?

Po příletu do Argentiny se Markus přesouvá do malé horské vesnice El Chalten – nástupního místa pod Cerro Torre.  5731Poznámka.: na fotografii zateplovací bunda FORAKER, čepice CUBA

Prvního září vyráží z Chaltenu společně s kamarádem Juanem, který mu pomáhá s vynáškou materiálu do sedla Marconi. Stráví tam noc a pak odtamtud pokračuje sám. Po další noci na Filo Roso se v pět hodin ráno vydává cestou Ragni route na výstup na Cerro Torre. Nezávisle na něm do stěny nastupuje i tým Jindry Hudečka, jednoho ze spolumajitelů Direct Alpine, které Markus rychle předbíhá nad Col Esperanza.

5734Poznámka.: na fotografii hardshellový komplet DEVIL ALPINE, čepice CUBA

5732Poznámka.: na fotografii izolační powerstrečová bunda/mikina AXIS, čepice CUBA

5733Poznámka.: na fotografii hardshellové kalhoty DEVIL ALPINE. izolační powerstrečová bunda/mikina AXIS, čepice CUBA

Tato expedice vzbudila velký rozruch po celém "elektronickém lezeckém světě", jak u nás (pěkná zpráva se objevila například na LEZCI), tak zejména v zahraničí. Markus se v Patagonii potkal také s českou partou kolem Jindry Hudečka a tak se pěkná zpráva o Markusových výkonech objevila i na HUDY blogu.

5717

5738Poznámka.: na fotografii hardshellové kalhoty DEVIL ALPINE

Markus má s sebou kromě nezbytných maček a cepínů i 80 metrové poloviční lano na sestup a také pár ledových šroubů a smyček, protože před odletem slíbil svoji dcerce, že se bude v případě nesnází jistit. To splní uprostřed hlavní stěny, kde je led velice tvrdý a mačky po něm kloužou. Tam používá jeden ledový šroub pro zajištění, jinak celou stěnu leze sólo! Dostává se až těsně pod vrchol, kde ho však zastaví extrémně těžké podmínky – ledová krusta a metr nového sněhu.


5737Poznámka.: na fotografii hardshellový komplet DEVIL ALPINE

5736Poznámka.: na fotografii hardshellový komplet DEVIL ALPINE

Zbývá posledních 40 metrů, ale Markus se po těžkém vnitřním boji rozhoduje pro sestup. Ten obnáší spoustu lezení směrem dolů a občas slanění, z toho jeden hodně „morálový“ za sněhovou hrušku, kdy Markusovi mizí z tváře jeho pověstný úsměv. Naštěstí vše dobře dopadlo a do svého stanu se v pořádku dostává kolem desáté večer.

  5739

V následujících dvou dnech se vrací do Chaltenu a přemítá co dál. Okolo je přece spousta dalších možností, a tak si Markus vybírá další legendu – monumentální Fitz Roy. Tam se bohužel opět situace opakuje. Spousty sněhu v kuloárech a na svazích jsou obrovským rizikem, které mu po dvanácti stech lezeckých metrech znemožní  pokračovat dál. Markus dává na svůj vnitřní pocit, že na Fitz Roy ještě nenadešel ten správný čas, a opět se po obrovském výkonu vrací dolů bez dosažení vrcholu.

Nebyl by to ale Markus, kdyby se vzdal, a proto už o týden později, 17. září, vyráží na další cíl – nádherné Cerro Pollone. Motivace je obrovská a po neúspěchu na Cerro Torre A Fitz Roy má Markus pocit, že může létat. Pro výstup si vybírá jižní stěnu. Po hodinách těžkého lezení mezi obrovskými převějemi se ocitá pět metrů pod vrcholem. Aby se na něj dostal, váže smyčku na jeden z cepínů a hází ho na malou ostrou hranku. Pokud se sesmekne, čeká Markuse pád do jištění hluboko pod ním. Naštěstí cepín drží a naprosto šťastný Markus konečně stojí na vysněném vrcholu. Je to první výstup na tento vrchol v zimě a první sólo výstup vůbec! To je obrovský úspěch!

  5740 5742Poznámka.: na fotografii extrémně lehká, větruodolná bunda TORNADO

V tomto speciálním magickém momentu se dívá Markus na Cerro Torre A Fitz Roy a dává jim svůj slib, že se za rok opět v zimě vrátí.

5741Poznámka.: na fotografii extrémně lehká, větruodolná bunda TORNADO

Celý Direct Alpine tým mu děkuje za skvělou propagaci a přeje, ať se mu to podaří! 


 

Rubriky