made in eu
15.12.2015

Bunda FORAKER - test


Znáš ten pocit, že když si něco vezmeš do hlavy?

Prostě přes to nejede vlak a musíš to za každou cenu mít. Petersenspitze, Hinterer Brochkogel, Vorgipfel a Wildspitze. Severní stěny, pro mě maximum, jakoby Mára Holeček drtil v zimě severku Fitzroye. Prostě lezení v mačkách, s cepíny na lanech, se šrouby. Kosa jako blázen, brzké vstávání, zadýchávání z mála kyslíku a nadávání proč zrovna já jsem takový blázen.

Prostě jsme to jeli vylézt. Tečka, šmytec! Severky padnou!

Tak jo, zabalit se. Klíčová bude izolačka.. Peří? Pche, kdepak! Dostal jsem novou Direct Alpine Foraker. Tak tě pěkně otestujeme, holčičko! Doufám, že nejsi žádná slečinka ale pořádný tvrďák s pověsti mrazodrtiče. 

4591

A už si to valíme. Známá trasa Plzeň- Mnichov- GaPa- Vent. Prospat se v autě a šlapačka k chatě Breslauerhutte. A ještě kus a je zas ráno. Prokletý budíku! Ve stanu zadýcháno na – 2 stupně, venku řádí o 10 stupňů méně. Co na sebe!? Nahazuju termotriko, druhou vrstvu Direct Alpine Lyskam a Foraker. Teplo se rozlévá zase zpět po těle. Pohodička. Že bych šel ve Forakeru? No co, je to bunda pro vyšší zátěž, odolnější na ramech a hlavně mi v ní je příjemně a teplo. Dlouho se nerozmýšlím, membránovka Guide míří jako záloha do báglu, ten pak na záda a hodinová šlapačka před námi.

4593

V půlce stoupání do sedla mi už takové vedro není, při krok sun krok pohybu a svitu čelovky rozepínám větrací otvory v podpaží a chrochtám si blahem, zatímco kolegáček spolulezec mrzne a nadává. Bratrsky si proto užívám jen tak potichu pod vousy. Je mi tak akorát, fučící vítr odstíním kapucí, skvěle mi sedí, i když mám na hlavě helmu a čelovku. Zatím spokojenost, Forakere - povyšuješ na zimotlumiče, jak se ukážeš a jak obstojíš dál?

Dolézáme závěrečnou ferratku do sedla, rychle se navazujeme a štrádujeme si to pod cíle našeho dnešního dne Petersenspitze a Hinterer Brochkogel. Ledovcová šlapačka, volný prostor, vichr. Foraker drží studené zakousávající se krystalky dál od těla, kabrňák! Libuju si, vyšší límec zabrání zalítávání ostrých ledových projektilků ke krku i k půlce mého obličeje, k tomu mě nekouše zip, protože je vymyšlený pěkně ke straně obličeje. Další forakerová rozplývačka, tentokrát nahlas. Od spolulezce koule sněhu mezi blinkry. Prý ať neprovokuju. 


4595

Před odtrhovkou zaštandovat, navázat se, obtěžkat šrouby, smyčkama a dalším železem. Ukrajuju první metry, otevírám větrání v podpaží a po ledu skoro letím. Je mi skvěle. Vrtám předpisový štand a začínám dobírat. Pohoda, halekám radostí chválu na Foraker s blížícím se Honzou raději tlumím intenzitu radosti. Už nejsou po ruce sněhové koule, tak aby ze mě bundu nestrhal cepínama a nechtěl si ji uzurpovat pro sebe.

Co vám mám povídat. První den, dvě severky, tři hodinky po poledni a já Foraker od rána nesundal. Druhá kůže? To ne, nejsem hroch, abych si mohl dovolit jen jednu vrstvu. Ale nejuniverzálnější bunda, co jsem kdy měl? Zatím jo, uvidíme co druhý den.

Jako přes kopírák, jen teplota klesla až k – 16 stupňům, vítr fučí víc než včera. Rychle navázat, Honza mrzne, já v pohodě. Jdem na věc. S úsměvem a teplem na těle vytahuju první délku, on pro zahřátí tahá další. Honza na štandu vyzvídá, co to mám vlastně za bundu a kolik stála. Na dalším štandu prohlašuje, že to je asi dobrá investice. Na třetím ji prý koupí až dojedeme domů no a na čtvrtém štandu už by jí se mnou vyměnil za vlastní matku : )

4596

OK, práce hotova. Teď už jen severka Wildspitze, užívám si to, halekám blahem a radostí tak, že si musí na hlavním vrcholu myslet, že leze Yeti. Dolézáme, objímáme, radost jako blázen. Focení, sváča a teď? Trochu porod - kolem 2000 výškových metrů dolů k autu se zastávkou na zabalení base campu a pak 6 hodin autem domů. Jsme šťastní, spokojení a já? Já mám nového nerozlučného parťáka na zimní akce, FORAKER, toho nejlepšího zimo-mrazo-sněho týpka co znám!

Honza Pernický, D.A. kamarád :-)


P.S. Pro zajímavost ....takhle to vypadá předtím, zatím jenom v laboratorních podmínkách, kdy řešíme konstrukci každého švu, každého detailu, aby do bundy opravdu nikudy netáhlo, nikde neměla slabinu:

4597

P.P.S. FORAKER jde sbalit do opravdu maličkého balíčku, anebo jí prostě nacpeš do jakýchkoli mezírek v báglu, prostě mezi lezecký vercajk...

4598


 

 

Rubriky