made in eu
21.07.2016

Walliské Alpy

Pro ty, kteří začínají s VHT a chtějí zažít ten krásný pocit a stanout na nějakém čtyřtisícovém vrcholu, mám pár tipů na lehčí 'čtyřku' v okolí Saas Fee. 

5644

Tuto část Walliských Alp jsem vybral pro velkou koncentraci relativně snadno dostupných vrcholů, vyšších jak 4000. m. 

Přesto je ale dobré nepodceňovat žádnou vysokohorskou tůru a dobře se na výstup připravit. Znalost pohybu v ledovcovém terénu a ledovcové záchrany je naprostou nutností. 

 • Co s sebou: 

I výzbroj a výstroj musí odpovídat tomu, že se pohybujete ve vysokohorském prostředí a na ledovci. Na drtivou většinu doporučených tůr stačí turistický cepín, mačky (určitě s vyhazováky proti nabalování sněhu), lano, sedák, ledovcový šroub, pár karabin a sada prusíků a smyček pro případ záchrany z trhliny. Jako tip, přidávám jednu teleskopickou hůl…. 

Právě trhliny, pád seraku a náhlý zvrat počasí, představují největší nebezpečí u těchto technicky méně náročných tůr. 

Nezapomeňte na dobré funkční oblečení a kvalitní nepromokavé pohorky. Batoh, nejlépe s obsahem kolem 30 l, by měl být co nejlehčí, jde pouze o jednodenní tůry!!! 

Proto by měl obsahovat jen to nejnutnější: Telefon, mapu, výškoměr, buzolu, nebo nejlépe GPS...Dále lékárničku, dvoumístný bivaksak do dvojice, pití, nějaká svačina a teplejší (záložní) oblečení.

 • Jak se obléknout: 

 Já osobně začínám tůru slaběji oblečen. Většinou v kalhotách CASCADE LIGHT, nebo PLUS, v bundě SUMMIT a slabých rukavicích EXPRESS PLUS a čelence. 

CASCADE LIGHT CASCADE PLUS SUMMIT
5610 5611 5613

V oblasti hřebenů už ale začíná pofukovat, proto mám v batohu čepici, lehkou zateplenou bundu BELAY, vrchní bundu REVOLUTION, nebo GUIDE a teplé rukavice WALLIS.

BELAY REVOLUTION GUIDE
5614 5616 5615

EXPRESS PLUS WALLIS KAMENY
5618 5619 5617

S Tímto vybavením si na těchto tůrách v pohodě vystačím a netahám nic těžkého na zádech…. 


 • Výchozí bod SAAS GRUND:

Nejvýhodnějším výchozím bodem je vesnička Saas Grund

Ubytování je zde daleko levnější než v Saas Fee, kam se stejně v pohodě dostanete bezplatným skibusem. Další nespornou výhodou je, že pokud se ubytujete v penzionu, či kempu na minimálně dva dny, dostanete za malý příplatek tzv. Burgerpas, na který jezdíte lanovkami a skibusy zdarma. Výjimku tvoří metro na Mittelallalin, které si musíte doplatit.

Penzionů a kempů je v Saas Grundu celá škála. Mohu doporučit Haus Viola nebo Camping Am Kapellenweg

 • Allalinhorn (4. 027 m):

Asi nejsnadnějším 4000 vrcholem v oblasti a jednou z nejlehčích alpských čtyřtisícovek vůbec, je určitě místní symbol Allalinhorn (4. 027). Lanovkou ze Saas Fee na Feskin a odtud metrem na Mittelallalin. Odtud nejdříve po sjezdovce, později po většinou dobře vyšlapané stopě do sedla Feejoch a vlevo na vrchol, Ze stanice Mittelallalin je to na vrchol pouze 500 výškových metrů a tak se často využívá jako aklimatizační vrchol před náročnějšími výstupy. 

5559

 

 • Alphubel (4. 206 m):

 

Hned vedle se nachází další „choďák“ Alphubel (4. 206), na který se vychází z konečné lanovky Langflue, nebo stejně jako při výstupu na Allalin až do sedla Feejoch a odsud doprava přes skalní hřebínek na Feekopf, dále se pokračuje přes Alphubeljoch na vrchol. Většinou ledovcem dolů na Langfluhe. Tato tůra sice není technicky náročná, ale již celkem dlouhá a tak bych ji úplným začátečníkům nedoporučoval

 

 • Weissmies (4. 017 m):

 

Po zdolání Allalinhornu bych spíše vyrazil na Weissmies (4. 017). Lanovkou přímo ze Saas Grundu přes Kreuzboden na konečnou lanovky Hohsaas. Odsud mírným sestupem k ledovci a opět po dobré stopě až na vrchol. Převýšení je již trochu větší a činí cca 1000 m. 

 

5569

 

 • Lagginhorn (4010 m)

 

Pokud vám ještě zbydou nějaké síly, můžete přespat přímo na Hohsaas, nebo Weissmieshutte a další den se ještě pokusit o Lagginhorn (4010). Ideální je použít normální cestu a pro zkušenější třeba Jižní hřeben (skalní lezení do stupně III). 

 

 • lagginhorn
 • lagginhorn
 • lagginhorn
 • lagginhorn
 • lagginhorn
 • lagginhorn
 • lagginhorn

 

 • Jegihorn (3 206 m)

 

Pokud není počasí úplně ideální, nebo už se nechcete trmácet po vysokých nadmořských výškách, můžete si přímo z Weissmies hutte, či mezistanice Kreuzboden vyběhnout krásnou ferátkou na Jegihorn

Pro lezce je zde i několik sportovně odjištěných vícedélek

Jako všude v Alpách je nutností chatu telefonicky objednat a to klidně v ten samý den. To samé platí i pro storno. Je to prostě slušností a zvykem. 

Pro začátek provádějte výstupy pouze při stabilním počasí a postupujte jen po vyšlapaných trasách.

Pokud bez problému projdete touto branou do světa čtyřtisícových vrcholů, můžete se posunout zase dál, k těžším a náročnějším vrcholům. O tom zase ale příště… Háček. 

 

Rubriky