made in eu
27.11.2017

Test - impregnace Hydrophobic Extreme

10919Nepromokavá bavlna?

S revoluční nano úpravou Hydrophobic Extreme, kterou využíváme na našich bundách ROBOT, HIGHLANDER či kalhotách DEFENDER to není žádný problém. 

Jak to celé funguje?

Hydrophobic Extreme je hydrofobní a olejofobní úprava tkanin, pletenin či netkaných textilií vyvinutá v České republice. Nanočástice flourokarbonu jsou nanášeny povrch textilie ve skupenství plasmy, kde obalí každé jednotlivé vlákno tenoučkou vrstvou. Tím vznikne extrémně vodoodpudivý a olejofobní povrch, který nedá vodě, vínu, kávě nebo mastnotám žádnou šanci, aby ulpěly na povrchu textilie, znečistily ho či dokonce poškodily. Tato úprava je samozřejmě zcela neutrální vůči pokožce.

10918


Teoreticky to zní super, jak je na tom praxe?

Prakticky to funguje opravdu velice dobře. Bavlna, kterou používáme na našich produktech, s touto úpravou není vůbec schopná nasát vodu. Bunda tak bez problému ochrání proti lehkému dešti a kalhoty zůstanou suché i po brouzdání mokrou travou. Zároveň zůstává materiál vysoce prodyšný, protože nesaje vlhkost ani z potu. Zapomeň na mokré fleky v podpaží a pod batohem! 


Dá se mluvit o výšce vodního sloupce? 

Ano, máme ji změřenou v laboratoři a činí nějakých deset centimetrů. Což je samozřejmě velmi málo ve srovnání s jakoukoliv membránou, ale současně je to obrovsky moc při porovnání s běžnou bavlnou. Ta do sebe vodu nasaje okamžitě (viz modrý vzorek materiálu na obrázku). 

Kolik pracích cyklů vydrží?

To nás samozřejmě také hned zajímalo. Dle výrobce vydrží nano úprava po celou dobu používání výrobku – tj., dle používání 3 – 5 let. Protože se nám nechtělo čekat, až se nám jejich tvrzení potvrdí při běžném nošení, vymysleli jsme si vlastní test. Nechali jsme vzorky materiálu prát společně s pytlíky naplněnými druky, abychom simulovali mechanické opotřebení. Vždy po pěti cyklech jsme pak kontrolovali, zda a jak kvalitně nano impregnace ještě funguje. Výsledky nás opravdu velmi mile překvapily! Materiál stále nesál vodu. A tak jsme prali dál a dál.

Po celých třiceti pracích cyklech jsme nechali suchý nevyžehlený vzorek projít spray testem v laboratoři textilní fakulty Technické Univerzity v Liberci. Výsledky jsou vidět na obrázcích níže. Přestože na povrchu ulpěly kapičky vody, nedošlo k protečení materiálu, což je super výsledek! Hlavní překvapení ale nastalo až poté, co jsme vzorek přežehlili.

10917

Nevyžehlený a vyžehlený vzorek, to je v nich rozdíl?

Zásadní! Tím se dostáváme k jádru věci. Jakmile jsme totiž vzorek přežehlili,  došlo k obnovení impregnace a ve spray testu jsme už nenaměřili žádný rozdíl mezi novou a třicetkrát vypranou látkou. Kapičky vody klouzaly z materiálu naprosto bez ulpění.

10920

To je úžasné, jak je to možné?

Působením tepla se znovu aktivují nanočástice impregnace a opět vytvoří ochranný povlak, který odpuzuje vodu, či nečistoty. Proto je velmi důležité po každém vyprání bundu či kalhoty přežehlit, či alespoň na chvíli strčit do sušičky. Funkčnost se prodlouží na opravdu hodně dlouho!

No na obrázcích to vypadá báječně, video z testování by nebylo?


😉 Anebo ještě lépe, běž naši nano bavlnu otestovat do přírody sám! Třeba v modelech:  

Robot Highlander Defender
11162 11164 11163

Rubriky