made in eu
22.03.2018

SKIALPová Etika

Trocha skialpové etiky nikdy neuškodí

11508Lidí nám na horách, kteří propadli pohybu na chlupatých lyžích, přibylo. Stejně jako rychlokvašek, které přijdou z umělé stěny do skal, úplně nevědí, jak se v divočině chovat při setkání s jinými stejného druhu. „Jsme stejné krve. Ty a já.“ Pamatujete na pozdrav z Knihy džunglí? Zkušenosti z Krkonoš mě přivedli k sepsání pár postřehů, které by mohly pomoci ke zvýšení skialpové etiky.

  • Nezdravení

Zase tak moc nás na těch hřebenech a v stráních na chlupatých lyžích není, abychom se nemohli pozdravit nebo alespoň na pozdrav odpovědět. Adekvátně ke způsobu, jakým nás jiný „skiják“ pozdravil či počastoval. Nechápu zaryté mlčení nebo předstírání „jako, že neslyšel“ od lyžaře, který mě míjí. Nejsme cestující na eskalátoru v odpolední špičce v pražském metru, ne?

  • Překvápko

Někdo vás bez varování předběhne nebo předjede. Zezadu tak, že pak skáčete do závěje nebo se vám vyrazí opar. Když se blížím k jakékoliv skupince lidí v trase či na cestě zahalekám, dám o sobě vědět (většinou pozdravem). Po průjezdu poděkuji. A někdy i dodám, že nás jede ještě třeba 5 nebo, že jsem poslední. 

11502Ještě jdou za náma dva od nás


  • Na slovíčko

Sdílení informací při setkání v terénu pomáhá nebo může pomoci. Když se zeptám: „Kam frčíte?“ nebo „Kam máte namířeno?“, není to vyzvídání, ale sběr informací před výstupem nebo sjezdem. Dále i povědomí, kde se kdo pohybuje. Tato informace se hodí, když se zkazí počasí nebo když se někdo hledá. Navíc i sdílená radost je dvojnásobná radost. A o to přece jde, ne?   

11503"Kam frčíte?"

 


  • Gentlemanství

11507Několikrát se mi stalo, že stojím se skupinkou věrných na hraně před sjezdem. Ukazujeme si, kudy to pojedeme a jak na to. Pak někdo přiletí z boku či se shora. Postaví se kousek od nás. Neodpoví na pozdrav. Vlítne vám do lajny a zmizí. Klidně do lajny pustím druha na lyžích nebo se dohodneme, kudy jsem to měl namyšlené projet. Stačilo se domluvit. Stačilo by říct: „Můžeme? Díky“. Jednak tu jde o neporušenou stráň (první lajnu), ale jednak i o čas. Než projede taková neočekávaná skupinka, taky to chvíli trvá, protože je necháte odjet kvůli bezpečnosti. Všechno pak trvá déle, než jste si mysleli. Co, že jste tam byli dřív?

  • Ústrojní kázeň

Vybavení jako lopatu, sondu či termosku mějte v batohu. Lopata na gumičce nebo strčená za kompresním popruhem působí amatérsky a navíc ji můžete ztratit, když ji budete nejvíc potřebovat. Lahve a termosky ze síťek vypadávají. PET lahve na batohu vám zmrznou anebo studí při napití jako tekutý dusík. A vyhledávač mějte pod oblečením. Snažte se vypadat jako profíci a chovejte se jako gentlemani. Skialpinisté přece nejsou žádní blbci, nebo jo?

11506Krásné chvíle na horách, ledech nebo na lyžích vám přeje

Vojtěch Dvořák horský vůdce UIAGM

alphaguide.cz

 

 

Rubriky