made in eu
11.05.2021

Jindřich Hudeček

  16140

Významný český horolezec, podnikatel, motocyklový a automobilový závodník a zakladatel společnosti HUDYsport se narodil v roce 1964. Už od dětství, s lanem odříznutým z lodi a třemi karabinami, začínal lézt v Labském údolí. Brzy si ho všiml Zdeněk Weingartl, který byl jeho prvním učitelem. Jindřich přezdívaný HUDY se brzy dostal od trojek k sedmičkám. V letech 1980 až 1983 zopakoval nejtěžší výstupy Bernda Arnolda v Sasku a začal přidávat vlastní prvovýstupy. Mezi nejvýznamnější z té doby patří Forsáž (Senkrechtstarter) na Jäckelfels nebo Feuerball.  

Poté se mu začala líbit myšlenka Rotpunktu a začal dělat cesty v tomto stylu – Pferdefuß na Teufelsturm, Enfe einer Legenda na Rauschenstein a Bílá oblaka na Růžovou věž.  

Od roku 1983 mohl, díky členství v reprezentačním družstvu, vyjíždět do světových hor. Po úspěších v zimních Julských Alpách a Yosemitech se mu podařil sólový prvovýstup na Yerupaja v Peruánských Andách. V roce 1988 vylezl v Buoux za 10 dní šest cest 8a/8a+ včetně slavného Chouca. 

Když Hudeček skončil s alpinismem, začal se věnovat sportovnímu lezení na skalách. Na závodech Světového poháru se umisťoval do 6. místa a v celkovém žebříčku Světového poháru do 10. místa. V letech 1989 a 1990 z jednotlivých závodů přivezl první dvě české medaile (stříbrnou a bronzovou).

Po ošklivém zranění s ramenem se v posledních letech k lezení vrátil a jezdí do Patagonie. Roku 2011 přelezl Compressor route na Cerro Torre a roku 2015 dokončil prvovýstup Invisible Line (400 m, 7a, A1) na Aguja Poincenot (3002 m n.m.), za který přidal ke své bohaté sbírce ocenění ve svých 51 letech Čestné uznání ČHS. 

Ve svých mladých letech sbíral Výstupy roku celkem pravidelně za pískovcové výstupy i výstupy v horách.

No a proč, že vlastně o Hudym píšeme u nás na blogu? Protože v roce 2000 vstupuje Jindřich Hudeček jako společník do firmy Direct Alpine a je s námi dodnes. Jednalo se o strategické partnerství, které usnadnilo další rozvoj značky a možnosti růstu v zahraničí. 

Jindřich Hudeček patří k velkým fanouškům značky Direct Alpine, kterou si každoročně bere na své prvotřídní výstupy v Patagonii, např. cesta Invisible road nebo sólo na Aguja Guillaumet.


Rubriky