Výběr nejvhodnější textilie a její testování je jednou z nejdůležitějších částí vývoje nových produktů. Pouze použití kvalitního materiálu a propracovaného střihu zaručí 100% funkční oblečení pro náročné sportovní i volnočasové aktivity.
Testování každého nového produktu je pro nás zásadní a probíhá na dvou úrovních. První jsou testy probíhající v laboratoři, kdy materiál prochází testy, jež jsou vhodně určeny dle charakteru použití. Jedná se o především testování mechanické odolnosti, prodyšnosti, paropropustnosti a voděodolnosti.
Druhá úroveň testování probíhá tak říkajíc „na lidech“, kde kromě špičkových sportovců, kteří jsou členy našeho test týmu, dlouhodobě spolupracujeme i s celou řadou profesionálů – např. horskými vůdci, Horskou službou apod. Jejich zpětná vazba nám pomáhá při ladění každého jednotlivého detailu produktu tak, aby byl výsledek co nejlepší ve všech směrech – materiálově, střihově, ale i „chytrými“ detaily.
Při testování materiálů velmi úzce spolupracujeme s katedrou oděvnictví Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci. Její laboratoře jsou velmi dobře vybavené a disponují nejmodernějšími měřicími přístroji. Pojďme se podívat na stručný přehled „testovacích mašinek“ využívaných naší firmou pro vybrané textilie.
Martindale – oděr, žmolkovitost
Přístroj na zjišťování odolnosti textilií proti oděru a žmolkovitosti. Při testování žmolkovitosti využíváme metodu otírání stejného materiálu o sebe (tzv. „face to face“) za použití normovaného závaží. V případě zjišťování oděru dochází k odírání testovaného materiálu o přesně specifikovanou, normovanou vlněnou tkaninu s abrazivní strukturou. Taktéž se využívá normované závaží. Výsledky měření se hodnotí vizuálně, u žmolkovitosti se využívají k hodnocení tzv. etalony. Etalony jsou hodnotící „kolečka“ s vyobrazením stupně žmolkovitosti materiálů (rozdělené dle typu a jemnosti) a uvedenou číselnou hodnotou (stupeň 1-5, přičemž 5 je materiál, který po testování zůstal bez viditelných žmolků). Základní hranicí pro žmolkovitost je dle normy 5000 otáček pro tkaniny a 2000 ot. pro pleteniny. My však posouváme hodnotu až na 15.000 ot., což odpovídá cca 3 rokům běžného užívání.
Testování žmolkovitosti – „face to face“ Etalony pro hodnocení žmolkovitosti
Oděr se hodnotí vizuálně, test je ukončen při 1. prasklé přízi, nebo je standardně nastavena hranice 50 000 otáček (u vysoce pevných materiálů typu cordura zadáváme hranici až 150 000 ot.). Hodnotí se též barevná změna. Příkladem produktů, na které byly využity materiály s vysokou odolnosti v oděru mohou být např. kalhoty Mountainer Tech, Cruise či Badile.
Přístroj Martindale – testování abraze Otestovaný vzorek materiálu – abraze 50 000 ot.
Mace snag tester – zátrhovost
Tato metoda simuluje zatržení nitě pleteniny (případně i tkaniny) ostrým předmětem, jenž simuluje ocelová normovaná kulička, která je opatřená trny. Hodnotí se počet zátrhů na jednotku plochy s předem danými etalony. Měřený vzorek je natažený na měřící válec a nastaví se požadovaný počet otáček (standardně 600 otáček pracovního válce). Během otáčení válce na vzorek dopadá ohrocená kulička a její hroty se zachytávají za nitky pleteniny a vytahují je, a tím způsobují zatrhávání pleteniny. Vyhodnocení zátrhovosti probíhá vizuálním způsobem, tak že se porovnává s devítimístnou stupnicí etalonů.
Přístroj Mace snag tester – testování zátrhovosti Testovaný vzorek materiálu - zátrhovost
Shirley hydrostatic head tester – odolnost proti pronikání vody
Přístroj na měření výšky vodního sloupce (stanovení odolnosti textilií proti pronikání vody pod tlakem). Na textilii upnutou v držáku o průměru 10 cm působí pod kontinuálně vzrůstajícím tlakem voda v hlavici zásobníku přístroje. Výsledná hodnota je odečtena ve chvíli, kdy materiálem proniknou první tři kapičky vody. Hranice pro vhodnost bariérové textilie při využití pro outdoor by měla být min 10.000 mm (pro představu – klek ve sněhu vytvoří tlak o váze cca 10.000 mm vodního sloupce). Námi používané membrány v Mountain Top serii se pohybují v hodnotách kolem 20.000 mm pro zajištění maximální ochrany před průnikem vody. Příkladem pak mohou být např. bundy Guide nebo Deamon.
Přístroj Shirley hydrostatic head tester – testování vodního sloupce Testovaný vzorek materiálu – vodní sloupec
Přístroj na testování odolnosti proti průniku vody v podlepených švech.
Co naplat, všechny nepromokavé bundy či kalhoty jsou v naprosté většině případů šité, a tudíž je jejich materiál proděravěný šicí jehlou. Proto, aby bylo dosaženo nepromokavosti i v těchto místech, musí být švy podlepeny vodotěsnou páskou (WP tape). Její funkčnost měří právě tento přístroj.
Přístroj – měření nepropustnosti lepených švů
Bundesmann – (ne)smáčivost DWR úpravy simulací deště
Tento poměrně velký přístroj umožňuje měřit smáčivost a prostup vody textilií v čase (bez působení hydrostatického tlaku). Jedná se v podstatě o přístroj simulující déšť, který působí na testovaný materiál po stanovenou dobu (standardně 30 min. až 1 hod.). Hodnotí se a zapisuje stav povrchu vzorku po každých pěti minutách vizuálním hodnocením dle foto-etalonu (5 hodnotících stupňů). Po ukončení testu se dále vyhodnotí nasáklivost materiálu vážením (rozdíl v hmotnosti materiálu před a po testování), případně zvážení množství vody proteklé skrze vzorek do sběrného kalichu.
Tuto metodu využíváme zejména u materiálů s DWR (Durable Water Repellent) bez membrány. Tedy tam, kde je požadovaná vysoká prodyšnost a paropropustnost při zachování dobré voděodolnosti.
Přístroj Bundesmann– testování repelence Testovaný vzorek materiálu – repelence (Bundesmann metoda)
Spray test – (ne)smáčivost DWR úpravy při krátkodobém působení vody
Tento přístroj nám umožňuje otestovat funkčnost DWR úpravy, avšak na rozdíl od Bundesmann metody se jedná o krátkodobé působení vody v řádu desítek sekund. Testovaný vzorek materiálu je upevněn v rámečku a umístěn pod sklonem 45°pod sprchovací hlavu (trychtýř). Do trychtýře se nalije 250 ml vody. Výsledek voděodolnosti se hodnotí dle foto-etalonů (stupnice 0-5, přičemž 0 je plně smočený materiál s protečením skrze látku). Tuto metodu využíváme u nemembránových produktů, kde je voděodolnost žádoucí přidanou hodnotou, avšak neočekává se od daného produktu maximální výdrž proti působení vody. Aneb, jak by řekl laik „lehký deštík to na chvíli snese“. Spray test taktéž volíme v případě testování stálosti DWR úpravy po praní nebo u membránových materiálů, kde hlavní funkci proti pronikání vody nese membrána a DWR úprava je zde podstatná pro její správné fungování. Příkladem použití nemembránového materiálu s DWR úpravou je např. sbalitelná, lehoučká a větruodolná bunda Zero.
Přístroj Spray test – testování repelence Etalony pro vyhodnocení Spray testu – repelence
Human skin simulation – testování paropropustnosti (klidové)
Paropropustnost je jednou z nejdůležitějších vlastností (nejen) outdoorového oblečení. Přístroj měří odolnost materiálu vůči pronikání vodních par. Základem je vyhřívaná a zvlhčovaná porézní deska, která simuluje lidskou kůži při produkci potu (jde tedy o simulaci odpařování vlhkosti z lidské pokožky a její následný prostup textilií). Měření vychází ze závislosti odpařené vlhkosti a sledovaného tepelného toku. Paropropustnost se vyhodnocuje v u této metody v g/m2/24h. Čím je hodnota paropropustnosti vyšší, tím lepší odvod vodních par materiál vykazuje. Praktická funkčnost z pohledu propustnosti vodních par je však poměrně hodně závislá na okolním prostředí (teplota, vlhkost vzduchu, proudění atd.) a naměřené hodnoty mohou mít poměrně velký rozptyl. Tento typ testování používáme zejména pro materiály s membránou (např. Gelanots, Gelanots HB).
Human skin simulation – testování paropropustnosti Human skin simulation – zvlhčovaná porézní deska s materiálem
Human comfort simulation – testování paropropustnosti (dynamické)
Další test, tentokrát na prodyšnost materiálu při aktivním pohybu. Nejprve upevníme na figuranta několik sond na přesně určená místa a následně ho necháme „makat“ na cyklo trenažéru. Moderní rozhraní pak už jen zobrazí výsledky testu v závislosti na teplotě a čase.
Human comfort simulaton - vybavení
Human comfort simulaton – oblečený figurant
na cyklo trenažéru
Togmeter – měření tepelně izolačních vlastností
Přístroj na měření tepelně izolačních vlastností materiálů. Čím je vyšší tepelný odpor, tím jsou samozřejmě termoizolační vlastnosti materiálu lepší. Používáme převážně pro měření hodnot izolačních výplní a materiálů. Některé produkty i přes vysokou gramáž mají nízký tepelný odpor a zase naopak. Naším cílem je výběr takového materiálu, který při testování dosáhne co nejvyššího tepelného odporu při co nejnižší váze a loftu („tloušťce“). Tímto testem prošly mapř. izolační materiály Climashield® APEX, Primaloft® Gold, Thindown® + Sorona® nebo Polartec® Alpha®. Výrobky z takovýchto materiálů jsou poté maximálně hřejivé (vzhledem k loftu), lehké a perfektně sbalitelné.
Přístroj Togmeter - měření tepelně izolačních vlastností
Termokamera – měření tepelně izolačních vlastností (vizuální)
Při tomto testu se na obrazovce přístroje ihned zobrazí tepelný obraz sledovaného objektu – zpravidla již vyrobené bundy, kalhot. Čím větší je barevný rozdíl, mezi oblečenou (izolovanou) a neoblečenou částí postavy, tím lépe produkt izoluje (přčemž oranžová barva značí tepelný únik). Používá se např. pro kontrolu produktů s rozdílnou gramáží izolace v různých částech nebo pro kontrolu úniku tepla v místě švů. Příkladem, kde jsme tento test využili, může být třeba bunda Uniq nebo Alpha vest.
Termokamera – vizuální měření tepelného úniku
Termokamera – oranžové oblasti značí tepelný únik, temně modré oblasti vysokou tepelnou izolaci
SDL M021S – měření větruodolnosti
Tato zkouška určuje míru odolnosti textilie vůči pronikání proudění vzduchu z vnější strany dovnitř oděvu. Čím nižší prodyšnost pro vzduch materiál vykazuje, tím lépe odolává skutečnému účinku větru. Skvělých výsledků dosahuje např. materiál bundy Zero.
Přístroj SDL M021S – měření větruodolnosti
Trhačka Lab Test 2050 – měření pevnosti a tažnosti materiálů
Přístroj, který měří pevnost textilie a její odolnost proti roztržení (případně i tažnost). Proužek materálu se upevní do čelistí trhačky a po spuštění dochází k „napínání“ materiálu až do chvíle, kdy dojde k přetrhu. Čím vyšší hodnota pevnosti materiál vykazuje, tím lépe odolává mechanickému poškození. Na našich materiálech často naměříme ještě vyšší pevnost, než jaké garantuje výrobce materiálu. Kalhoty nebo bundy Vám pak mohou sloužit i ve vysoce náročných podmínkách řadu let.
Trhací přístroj Lab Test 2050 – měření pevnosti do přetrhu
Trhací přístroj Lab Test 2050 – materiál upevněný v čelistech trhačky