made in eu

Technologie a konstrukční zajímavosti

Technologie

Jedině cestou používání nejmodernějších technologií v outdoorovém oděvním průmyslu, je možné posouvat funkčnost a design jednotlivých produktů kupředu. Mezi nejčastěji používané technologie outdoorového průmyslu patří zejména: podlepování švů, Laser cutting + ultrasonic a bezešvé technologie – svařování, lepení, welding atd.

Výše uvedené technologie naleznete i na některých našich produktech, proto se je pokusíme v následujících řádcích krátce vysvětlit.

 

Podlepování švů

Dnes již zavedený standard outdoorového oblečení. Švy je možno buď podlepovat (běžnější způsob) – Mallet, Midi atd (hardshell, packlite), nebo také přelepovat (Trango, Eiger). Někdy je samotné „přelepování švů“ označováno spíše za welding (navařování tejpu). V současné době již začíná průmyslově fungovat podlepování softshellových materiálů (spodní fleecová strana se přebrousí, tejp je pak „lepen“ přímo na membránu). Otázkou zůstává smysluplnost 100% nepromokavé a „uzavřené“ softshellové bundy. Trendem je spíše „otevírání“ softshelových bund a kalhot pro zvyšování prodyšnosti. Barvy tejpu je možné vyrábět v požadovaných designech, stejně tak jako ochranný přetisk 2,5-vrstvýchlaminátů – podmínkou je však min. množství výrobu, jak látky, tak tejpu.

podlepení3_M_200.jpg

podlepení2_M_200.jpg


Proces tejpovaní je podobný sešívání střihových dílů. S tím rozdílem, že se tejpuje již sešitá bunda nebo část bundy, která je „vtahována“ do tejpovacích válečků, kde je přítlakem a termicky aplikován tejp. Detailní pohled na aplikaci tejpu ukazuje následující obrázek.

podlepení1_M_190.jpg  podlepení5_M_190.jpg

podlepení4.jpg

Laser cutting, ultrasonic, welding – typ bezešvého pojení

Laser cutting je nejčastěji používán pro drobné vyřezávání vlastních tvarů do střihových dílů, částí kapes, log atd. Tato technologie samozřejmě částečně „prodraží“ hotový výrobek, avšak kvalita a preciznost je 100% a v podstatě nenahraditelná. Viz např. dýchací otvory (např. Trango) a další….

Laser2_M_190.jpg   Laser3_M_190.jpg

Ultrasonic je jednou z možností bezešvého pojení střihových dílů, jednotlivých částic produktu. Opět se jedná o cenově i časově náročnější technologii, avšak designově a funkčně vynikající. Direct Alpine používá tuto technologii zatím např pro styl bundy Guide (w08).

Laser4_M_200.jpg

Welding (svařování) je dnes již nezastupitelnou technologií bezešvého spojování (lepení) dílů v oděvním průmyslu. I přes obrovský vývoj v technologiích právě welding posunul možnosti desingu a funkčnosti oblečení nejdále. Většina továren si drží určité know how a „weldovací“ místnosti nejsou volně přístupné. Nejběžněji weldované části produktů jsou kapsy, krycí nebo pojící „fleky“, lepení v délce, aplikace protektorů. – např. na našich bundách Peak, Trango, Mallet atd.

welding1_M_190.jpg   welding3_M_190.jpg

welding2.jpg


Technologie weldingu se používá cca od roku 2000. Welding znamená “slepení” dvou stejných nebo rozdílných látek pomocí pojícího materiálu. Někdy je welding označován také jako bezešvá, lamininovací nebo lepící technologie. Látky jsou navzájem propojeny pojícím tejpem, který je “roztaven” pomocí tepla nebo ultrasoniku (vysokofrekvenční záření). Mezi přednosti weldingu patří design a funkčnost. (díky weldingu jsou švy ploché).

 

Konstruční zajímavosti

 

Hybrid systém

 účelem Hybrid systému je nalezení rovnováhy (spojením různých druhů materiálů) pro optimalizaci funkčnosti produktu („VVP“ – voděodolnost, větruvzdornost, paroprodyšnost). Většinou se jedná o spojování membránových a nemembránových materiálů, doplněných případně funkční pleteninou za účelem optimalizace funkčnosti. (Peak, Glider, Lizzard).

 

hybrid_M_200.jpg

 

Nano tech

Výborně chrání textilii před trvalým znečištěním, navíc vytváří dané textilii vysokou dlouhodobou voděodolnost, při zachování vlastní prodyšnosti a omaku. Na základě přidání „nano částic“ (1/1000 velikosti lidského vlasu) do struktury tkaniny, se voda a nečistoty nepenetrují do textilie, ale zůstávají díky „nano částicím“ na povrchu. Nano technologie je permanentní, bez vlivu na požadované vlastnosti textilie (měkký omak, prodyšnost.).

nanotex1_M_200.jpg

nanotex2_M_350.jpg

 

Fresh Cool

Typ finální úpravy materiálu, který vznikl na základě požadavku Direct Alpine u materiálu používaného na kalhoty Badile, bundu Peak atd. pro zvýšení funkčnosti. Jedná se o technologii jednostranné WR a rychleschnoucí úpravy (wicking finish).

freshcool_M_200.jpg

 

Polohování střihů

Jedná se o účelné polohování jednotlivých střihových dílů tak, aby bylo docíleno, co nejlepší funkčnosti produktu zejména z pohledu strečovosti. Rozdílné polohování jednotlivých dílů je např velmi zřetelné u bundy Peak (šipky značí strečovost daného panelu.

polohovani_M_300.jpg

 

Recco

lavinový vyhledávací systém fungující na odrazu Recco reflectoru ( zrcátka na oblečení) ze silného vysílače (zároveň příjímače) upevněného většinou na záchranném vrtulníku. Používaný zejména v Alpských zemích, patentován švédským výrobcem - od kolekce zima 08/09.

recco_M_200.jpg