made in eu
20.09.2016

Jak správně impregnovat membránové oblečení

Ahoj všichni outdooroví nadšenci!

 

Často dostáváme dotazy na to, jak správně impregnovat membránové oblečení bundu, jaká je nejvhodnější impregnace, nebo jestli impregnace pomůže, pokud již bunda protéká. Takže jsem se rozhodl, že se této problematice podívám takříkajíc blíže na zoubek.

Nepromokavost a vodoodpudivost

V první řadě si musíme vyjasnit pojmy nepromokavost a vodoodpudivost, a vysvětlit si rozdíly mezi nimi. Takže: 

  • Nepromokavost je schopnost nepropustit vodu z vnější strany materiálu na vnitřní. Zpravidla je zajištěna membránou – tenkou vrstvou, která zevnitř dokáže propustit molekuly páry, ale už ne molekuly vody, které jsou oproti páře násobně větší. Ty proto neprojdou dovnitř. Vyjádřena bývá tzv. výškou vodního sloupce – tedy tlakem, který membrána snese, než začne propouštět vodu. Ten je uváděn v milimetrech a čím je hodnota vyšší, tím je materiál odolnější proti průniku vody.
  • Vodoodpudivost je vlastnost vnějšího materiálu zajištěná impregnací. Stará se o to, aby déšť po vaší bundě stékal v kapičkách na zem a nevsakoval se (nesmáčel) do svrchního materiálu bundy. Tato impregnace se časem z bundy vypírá a je třeba ji jednou za čas obnovit, jinak se voda dostane až k membráně. Ta ji sice zastaví, takže k protečení materiálu neprojde, ale mokré oblečení je jednak těžší a pocitově studenější, ale také se výrazně sníží jeho prodyšnost. 

Pro vaši představu - takto vypadají fluorové nebo silikonové řetězce na správně naimpregnované látce. Impregnace vytváří jemné chloupky, které zamezují zvlhčení povrchu.

  5692

A takto to vypadá po intenzivním nošení a po několika vypráních. Je vidět, že ochrana už není ideální a může dojít ke smáčení materiálu.

  5693

Aplikace impregnace

Jakmile tedy již déšť na vašem oblečení netvoří kapky, ale začíná se vsakovat, je nejvyšší čas na obnovení impregnace. Jak na to?

5694 Nejprve vyperte oblečení v prášku na outdoorové oblečení a nechte ho vyschnout. Nechcete si přece pod impregnaci zakonzervovat nečistoty a pot, které negativně ovlivňují fungování membrány.
5695

Poté nastříkejte vnější část oblečení zhruba ze vzdálenosti 20 cm. Ideálně pověšené volně na ramínku venku na balkóně, nebo v dobře větrané místnosti.


5696

Nechte vyschnout cca půl hodiny. Pro zvýšení efektu impregnace můžete dát oblečení na 5 minut do sušičky – působením tepla se řetězce impregnace ideálně srovnají.



 

A teď se dostáváme k další časté otázce – kterou impregnaci si z široké nabídky vybrat? Ani my jsme si nebyli stoprocentně jistí a tak jsme se rozhodli otestovat nejdostupnější impregnace na našem trhu v laboratoři Technické univerzity v Liberci. Vzali jsme námi používané materiály bund GUIDE a nechali je nejprve desetkrát vyprat společně s pytlíky plnými kovových druků, abychom nasimulovali běžné opotřebení. 

Pak jsme materiál naimpregnovali a znovu nechali prát – pětkrát, desetkrát, dvacetkrát. Poté jsme se obrátili na odborníky z univerzity a požádali je o takzvaný spray test – testovaný materiál se upne do okruží, pokropí se vodou a pak se na základě fotografické stupnice hodnotí smáčivost.

V reálu to vypadá následovně:

5698

Co vás ale zajímá nejvíc, jsou výsledky, že? Předně musím říct, že s žádnou z testovaných impregnací neuděláte chybu, všechny vykazují vysokou míru ochrany před smáčením a rozdíly mezi nimi byly minimální. 

Doporučená impregnace

5700Přesto pokud bych měl doporučit dle výsledků testu jednu jedinou, je to impregnace TOKO Eco Textile Proof. Tato impregnace nás kromě nejlepších výsledků přesvědčila i vysokou ekologičností – její aktivní složka je zdravotně nezávadný silikon a k aplikaci využívá mechanický rozprašovač. Není divu, že tento výrobek obdržel jak OutDoor Industry Award, tak splňuje kritéria pro ocenění Bluesign

To se nám líbí natolik, že jsme se rozhodli zařadit tento výrobek na náš e-shop, kde si ho můžete pořídit i vy a dopřát svým hardshellovým miláčkům opravdu nadstandardní péči.



Martin M. D.A.

 

 

Rubriky