Ondra Sojka - Plagat

Narozen 1988 Liberec

Práce, povolání: Práce všeho druhu

Oblíbený sport: Lezení

Nejvíce ceněný výkon: Aida 8a OS, půlhodinový boj v dlouhé plotně. Solo-Jizerská melta, super zážitek. Prvovýstupy-Temná strana síly IXc, úžasné kroky ve stropě.

Oblíbená oblast: Jizerky, Klokočí, Kalich, Zbiroh, Císařské údolí

Oblíbené roční období: Jaro, strašná motivace po zimě.

Oblíbená kniha: Brouk Pytlík

Oblíbená hudba: Tvrdší rock, dubstep

Oblíbené jídlo, pití: Maso, pívo

Oblíbený citát, motto: Vylézt půjde všechno jde o to kdy a komu.

Ideálně strávený víkend: Ve skalách s kamarády

Co mám rád na DIRECTALPINE: Pěkné oblečení super střih, funkčnost a spolehlivost.

Oblíbené modely z kolekce Directalpine: Kalhoty Verdon super i do spár.

  • Ondra Sojka - Plaggat
  • Ondra Sojka - Plaggat
  • Ondra Sojka - Plaggat
  • Ondra Sojka - Plaggat
  • Ondra Sojka - Plaggat
  • Ondra Sojka - Plaggat

 

Lezení pro mě neznamená pouze sbírání čísel, ale především zábavu a potěšení. Ctím tradiční styl lezení, vyhledávám klasické cesty a na pískovcích lezu bez magnezia.

S lezením jako takovým jsem začal v roce 2004, kdy jsem lezl převážně v Jizerských horách a Sasku. Podobně probíhal i rok 2005, kdy jsem se navíc věnoval i pískovcovému lezení v Českém ráji.

Rok 2006

Rok 2006 pro mě byl prvním úspěšným rokem, jelikož jsem získal 2.místo v soutěži Jizerský člověk s 56 vylezenými cestami. Na OS se mi podařilo vylézt cesty Ztracené a nalezené VIIIb a Extrakt VIIIc. Dále jsem se věnoval přelézání těžších kultovních cest v Jizerských horách, jako například Jizerská melta VIb OS, Ruleta 7 UIAA OS a KO variant 7+ OS. V Prachově lezu známý Bič, Purpurové klouby a jiné vyhlášené spáry. Tento rok také s oblibou navštěvuji oblasti jako Klokočí, Zbiroh či Kalich, kde jako pátý přelézám cestu Mickey Mouse VIIIb. Zde také hodně lezu cesty VIII – VIIIc.

Rok 2007

V tomto roce jsem se účastnil svého prvního zájezdu do Francie, kde jsem lezl cesty do 6c+. Také stále navštěvuji Jizerské hory, kde přelézám vyhlášenou morálovou plotnu Babí léto 8- OS. Působil jsem jako průvodce a vyvaděč cest na Mezinárodním srazu horolezkyň. V Sasku na věž Schrammstein vyvádím svoje první IXa.

Rok 2008

V roce 2008 se účastním druhého zájezd do Francie, kde vyvádím vícedélkové cesty do 6c+. Dále přelézám sportovní cesty kolem 7a. Věnuji se lezení na písku v Prachově, Příhrazech a Klokočí. Nejvíce letošních cest je klasifikačního stupně IXa až IXb. V jizerských horách provádím prvovýstup Kryptorchismus 8- na věž Koprolit.

Rok 2009

V tomto roce jsem se věnoval převážně boulderingu a solo lezení. V Jizerských horách přelézám solo cesty Pokušení doktora Antonia 8- a další cesty obtížnosti 7 až 7+ UIAA. Dále jsem se účastnil měsíčního zájezdu do Fontainebleau, kde jsem lezl například: Graviton 7a, Les serbes 7b, Jeux de toit 7a+, Memore d outre tombe 7b, Helicoptere 7a OS, Cortomaltese 7a OS, Jacadi 8a a spousty dalších. Mezi jinými jsem také navštívil Petrohrad, kde jsem lezl Plácanou 7b, Messerschmidt 7a, Parabola 7a+ OS, Hyperbola 7b+ a další. Tento rok jsem se také vydal s lanem do Španělských Pyrenejí, do oblasti Cavallers na žulové plotny. Přelézal jsem zde spousty cest obtížnosti 6c – 7a+. Z krátkých sportovních cest například Rigol Mortis 8a RP. Na konci roku přelézám cestu Prstožrout 8+ v Jizerských horách.

Rok 2010

V roce 2010 jsem se začal více věnovat prvovýstupům. Udělal jsem jich 13 převážně na písku v klasifikačním rozmezí V – IXc. Z čehož si nejvíce cením cesty Poker Face VIc v Jizerských horách, která dodnes nebyla opakována pro její psychickou obtížnost. Dále jsem navštívil oblast Roviště, kde jsem vylezl cesty: Nové koření 9- RP, Apač 8+/9- RP, Jáma a kyvadlo direkt 8+ Flash, Lída 9- Flash a další. Také jsem jezdil do pískovcových oblastí, kde jsem zkoušel přelézat těžké cesty bez magnézia. V Tisé AC-DC Xa, Skály na Sokolu Musí ti stát Xa, v Rájci Rájecká paní Xa.

Rok 2011

Rok 2011 byl pro mě přelomový, jelikož jsem se seznámil a začal jsem vytvářet cesty s Petrem „Špekem“ Slaninou. Tento rok se Špekem i s jinými vytvářím 41 prvovýstupů obtížnosti V – Xa v různých pískovcových oblastech. Například v Ostrově - El prso de ňadro RP IXa, Lužické hory – Čelisti RP IXa, Dětma nezatopíš RP IXb, Klokočí – To je teda dáreček IXb, Ať žije ďábel IXa, Špičková kultura Xa. Také se stále věnuji přelézání cest. Tento rok jsem nasbíral 40 cest obtížnosti IX – Xb. Navštívil jsem např. Kozelku, kde jsem vylezl cesty: Piercing 8 Flash, Hrneček 9- PP, Přetížení 9- Flash, Cesta pro Méďu Béďu 8 OS, Soumrak klasiků 9- RP a další. Dále jezdím na Labské pískovce, kde lezu cesty jako: RIP Xb, Hop nebo trop IXc, Majstrštik IXb OS. Také přelézám cesty od Špeka jako: Skalák – Veselé Vesele Xa, Příhrazy – Sen IXb a další IX.

Rok 2012

Na přelomu února a března letošního roku jsem navštívil Španělsko. Byl jsem v oblastech Margalef, El Kogul, Cubells, kde jsem vylezl několik cest 7a – 7b+ stylem OS nebo Flash. V oblasti Perles se mi povedlo vylézt cestu Aida 8a OS. Letos se věnuji převážně jenom prvovýstupům, kterých mám tento rok již 140. Jedná se např. o cesty: Čičoríno Xa, Temná strana síly RP IXc, Už dost těch keců IXc.

Do budoucna bych rád pokračoval v tvoření hezkých a obtížných prvovýstupů, přelézání těžkých cest. Chci zkusit cesty XI a výš bez magnezia, protože mě samotného zajímá, zda je to možné. Také plánuji zájezdy do Dolomit a dalších podobných oblastí, kde mě zajímají cesty jako Fram a Cesta přes rybu.